May 04, 2019

راهنمای خرید اینترنتی یخچال و مواردی که باید به آنها توجه کنیم

یخچال را می توان یکی از مهم ترین اختراعات بشر دانست. در گذشته دور انسانها برای نگهداری مواد غذایی از برف و یخ استفاده می نمودند. بزرگترین مشکل این کار تهیه برف و یخ در فصل های گرم سال بود. برای تهیه برف مردم می بایست مسافت طولانی را طی می کردند تا مقدار اندکی برف برای خنک نگه داشتن مواد غذایی تهیه نمایند که بیشتر یخ جمع آوری شده در طی فرایند حمل و نقل از بین می رفت. نمونه های یخچال های مصنوعی را هنوز می توان در گوشه کنار کشور یافت. امروزه اما کمپانی های بزرگ و معتبری در ساخت یخچال و فریزر وجود دارند که هر ساله مدل های جدید را بر اساس نوع استفاده و با مصرف بهینه تر انرژی تولید می کنند. خرید اینترنتی یخچال و فریزر از جمله مواردی می باشد که نیازمند بررسی دقیق و موشکافانه است. در ادامه به راهنمای خرید اینترنتی یخچال و مواردی که باید به آنها توجه کنیم پرداخته شده است که می تواند راهنمای خوبی برای خریداران اینترنتی به شمار رود.

خرید یخچال

برخلاف تصور عموم بر اینکه خرید یخچال مناسب رابطه مستقیمی با قیمت آن دارد، تجربه ثابت کرده است که خرید یخچال وابسته به عواملی مانند سایز ، رنگ ، نوع کارکرد و دیگر عواملی می باشد که در ادامه به آنها پرداخته ایم. استفاده از یخچالی با سایز بزرگ که موجب به هم ریختن دکوراسیون آشپزخانه می شود یا با اشغال فضای اضافی مشکلاتی را به وجود می آورد ، هر چند قیمت آن بالا باشد گزینه مناسبی برای خرید یخچال و فریزر نمی باشد. یا برای مثال استفاده از یخچال های هوشمند برای افرادی که سن بالایی دارند و با کار کردن با آن مشکل جدی دارند گزینه کارآمدی به شمار نمی رود. پس بهتر است قبل از خرید یخچال و فریزر به مواردی که در ادامه بیان شده است توجه نمود:

خرید یخچال

قیمت یخچال

قیمت یخچال از موارد مهم و تاثیر گذار در خرید یخچال می باشد. مدل های متنوع یخچال یا انواع و اقسام امکانات و ویژگی های عجیب و غریب که می تواند محدوده قیمتی وسیعی را برای یخچال پدید آورد. خرید یخچال از فروشگاه های معتبر می تواند گزینه مناسبی برای خرید به صرفه یخچال باشد. گاهی با تغییر برند یخچال قیمت آن در موارد مشابه تا چندین میلیون تومان اختلاف دارد.

ابعاد یخچال

یکی از موارد بسیار مهم در انتخاب و خرید یخچال و فریزر ابعاد یخچال می باشد. استفاده از یخچال های بزرگ برای خانه هایی که فضای محدود دارند مناسب به نظر نمی رسد و بالعکس.

حمل و نقل یخچال

حمل و نقل یخچال از دیگر عوامل تاثیرگذار در خرید یخچال می باشد. اگر در خانه ای زندگی می کنید که در طبقات بالایی ساختمان قرار دارند و برای جابجایی لوازم خانه از پلکان استفاده می کنید خرید یخچال با سایز های بزرگ مناسب به نظر نمی رسد. یا اگر به دلیل مستاجر بودن هر ساله مجبور به جابجایی هستید خرید یخچال های کوچک یا یخچال مینی پیشنهاد می شود.

فضای موجود برای باز شدن درب یخچال

در نظر گرفتن فضای کافی برای مواقعی که نیاز به باز شدن کامل درب یخچال می باشد ضروری می باشد. محاسبه فضای کافی برای باز شدن درب یخچال با احتساب فاصله ای که برای پشت یخچال تا دیوار توصیه می شود همچنین فاصله تا سایر لوازم آشپزخانه از موارد قابل توجه دیگر می باشد.

عادت های خرید و آشپزی

انتخاب یخچال می بایست با توجه به عادت های خرید شما انجام شود. اگر در خانواده ای کم جمعیت زندگی می کنید یا عادت به نگهداری مقدار زیادی مواد غذایی در یخچال ندارید و ترجیح می دهید از مواد تازه استفاده کنید خرید یخچال با سایز بزرگ علاوه بر مصرف برق بیشتر و اشغال فضای خانه هزینه های اضافی برای شما در بر خواهد داشت.

فضای داخلی یخچال

بزرگ تر بودن یخچال همیشه به معنی در اختیار داشتن فضای داخلی بیشتر برای نگهداری مواد غذایی نمی باشد.اندازه گیری فضای داخلی یخچال با واحد فوت مکعب اندازه گیری می شود و معمولا فضای توصیه شده برای یک خانواده چهار نفره در حدود 18 تا 20 فوت مکعب می باشد.

رنگ یخچال

رنگ یخچال باید با توجه به رنگ دکوراسیون آشپزخانه انتخاب شود. استفاده از رنگ مناسب در بزرگ یا کوچک به نظر رسیدن آشپزخانه شما نیز تاثیر دارد.

برند یخچال

هر روزه شاهد حضور برند های جدید یخچال در بازار می باشیم که با طیف گسترده امکانات و قیمت در خرید ما تاثیر گذار می باشند. از برند های یخچال معتبر در ایران می توان به سامسونگ (Samsung) ، ال جی (LG) ، بوش (Bosch) ، اسنوا (Snowa) ، دوو (Daewoo) ، وستل (Vestel) ، هاردستون (Hardstone) و هیوندای (Hyundai) اشاره نمود.

مدل های یخچال و فریزر

مدل های یخچال و فریزر بر اساس نوع استفاده و فضایی که در آن قرار می گیرند متفاوت است و از مدل های آن می توان به :

  • یخچال فریزر درب بالا پایین

  • یخچال فریزر ساید بای ساید

  • یخچال فریزر در فرانسوی

  • یخچال فریزر دوقلو

  • یخچال

  • فریزر

  • یخچال فریزر چهار در

  • یخچال فریزر مینی

اشاره نمود که هر کدام موارد استفاده خاص خود را دارند.

یخچال فریزر درب بالا پایین

یخچال فریزر درب بالا پایین مدلی از یخچال است که دارای دو قسمت مجزا برای یخچال و فریزر می باشد که معمولا قسمت بالایی یخچال و قسمت پایین فریزر است و مناسب فضای آشپزخانه های با متراژ متوسط می باشد.

یخچال فریزر ساید بای ساید

یخچال فریزر ساید بای ساید (Side by Side) نوعی از یخچال است که دارای دو درب در طرفین می باشد که در خلاف جهت هم باز می شوند و معمولا بخش کوچکتر مخصوص نگهداری مواد منجمد و بخش بزرگتر جهت نگهداری مواد در دمای بالاتر از انجماد استفاده می شود. از دیگر موارد مورد توجه در یخچال های ساید بای ساید دسترسی آسانتر به مواد درون آن و محبوبیت بیشتر در بین خریداران می باشد.

یخچال فریزر در فرانسوی

یخچال فریزر در فرانسوی از جمله مدل های یخچال است که با طراحی بسیار زیبا، فضای مناسبی را در اختیار استفاده کنندگان قرار می دهد. یخچال های در فرانسوی معمولا در مدل های 3 و 4 درب ارائه می شوند که در مدل های سه در، دو درب آن در بالا و یک قسمت مخصوص فریزر در پایین است و در مدل های چهار درب دو درب در بالا و دو درب در پایین قرار دارد.

یخچال فریزر دو قلو

یخچال فریزر دوقلو مانند یخچال ساید بای ساید از دو قسمت تشکیل شده که برخلاف فریزر ساید بای ساید که یک بخش کوچک و بخش دیگر بزرگتر بود، دارای دو بخش بزرگ مخصوص یخچال و فریزر می باشد. در یخچال های دوقلو بر خلاف یخچال های ساید بای ساید که از یک دارای یک موتور می باشند، از دو موتور برای دو سمت یخچال استفاده شده است. یخچال فریزر دوقلو مناسب استفاده برای خانواده های پرجمعیت می باشد. مصرف یخچال های دوقلو در مقایسه با مدل ساید بای ساید بیشتر است و برای خانواده هایی که نیاز به جابجایی مکرر وسایل منزل دارند مناسب نمی باشد.