October 13, 2018

فروشگاه اینترنتی ، مارکت پلیس یا ای کامرس؟

امروزه فروشگاه های اینترنتی بسیاری با مدل های مختلف مشغول به کار می باشند. یکی از سوالاتی که ذهن مشتریان و کاربران این فروشگاه ها را به خود مشغول میکند، واژه هایی است که بیانگر مدل کسب و کاری این فروشگاه ها میباشد. واژه هایی مانند مارکت پلیس یا ای کارمرس که میتوانند بر روی خرید مشتریان از این فروشگاه ها تاثیرگذار باشند. در مقاله فروشگاه اینترنتی، مارکت پلیس یا ای کامرس؟ به بررسی و معرفی فروشگاههای اینترنتی در هر دو مدل پرداخته شده است. همچنین تاریخچه ای از سوپرمارکت ها از ابتدای پیدایش تا تکامل به شکل امروزی بیان شده است.

در دهه گذشته حجم تجارت الکترونیک در جهان رشد زیادی داشته است. فروشگاه های آنلاین بسیاری در سطح جهان مشغول فروش کالاهای مورد نیاز مشتریانشان بوده و هستند. در باور عامه مردم فروشگاه ها، مراکز خرید و مغازه ها به دو دسته ی سنتی و مدرن تبدیل می شوند. قسمت سنتی از سوپرمارکت، مغازه، بقالی، فروشگاه های زنجیره ای و ... تشکیل شده است، اما قسمت مدرن به مراتب تقسیمات بیشتر و گسترده تری دارند. کسب و کارهای مجازی هر کدام متناسب با اهداف خود، رویکرد و روش متفاوتی برای تجارت الکترونیک به کار گرفته اند که می توان به مارکت پلیس (Marketplace) ، ای کامرس (E-Commerce) ، بازارچه های اینترنتی و... اشاره کرد.

از مهم ترین ویژگی های یک فروشگاه آنلاین خوب که می تواند جوابگوی نیاز های مشتریان باشد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خرید از خانه :

  فروشگاه‌های اینترنتی به دلیل اینکه نیاز به حضور مشتری ندارند پروسه خرید را بسیار راحت می‌کنند و مشتری را از شر ترافیک، آب و هوای نامساعد و... رها می کنند.

 • تنوع بالای کالاها :

  با توجه به نوع فروشگاه، مشتری می تواند کالای مورد نظر خود را از میان کالاهای مشابه با برند های متنوع انتخاب نماید.

 • خرید کالا با ارزان‌ترین قیمت :

  رقابت میان تامین کنندگان بر سر جذب مشتری و فروش بیشتر می تواند منجر به ارائه کالا با پایین ترین قیمت ها در فروشگاه های آنلاین گردد.

 • امکان مقایسه محصولات با یکدیگر :

  فروشگاههای آنلاین با ارائه محتوای تخصصی در مورد کالاها و نقد و بررسی آنها، امکان مقایسه بین کالاهای مشابه را برای انتخاب و تصمیم گیری راحتتر مشتریان فراهم نموده اند.

 • خرید شبانه‌روزی :

  در فروشگاه های سنتی ساعات کاری کارمندان مشخص و ثابت است و شما تنها در ساعات کاری آنها و تنها با مراجعه حضوری می توانید خرید خود را انجام دهید در مقابل، در فروشگاه های اینترنتی در هر ساعت از شبانه روز امکان خرید محصول مورد نظر خود را خواهید داشت.

 • کالای مرجوعی :

  حفظ اعتبار و مشتری مداری به یکی از اصول اولیه فروشگاههای اینترنتی تبدیل شده است. یکی از مشکلات خرید به صورت حضوری، تشخیص وجود نقص پس از پرداخت پول می باشد که معمولا با امنتاع از پس گرفتن یا تعویض از طرف فروشنده همراه می باشد. در مقابل اغلب فروشگاههای آنلاین مشکلی با تعویض یا پس گرفتن کالای مرجوعی ندارند.

تفاوت مارکت پلیس و ایکامرس

به طور مختصر مزایای فروشگاه های اینترنتی مطرح شد، اما شاید این سوال برای ما نیز پیش آمده باشد که میان بازار های مجازی کدام یک اولویت دارند؟ تفاوت اساسی فروشگاه های مارکت پلیسی و ایکامرسی در مالکیت کالا ها می باشد. فروشگاه های ای کامرسی کالاهای مورد نظر خود را خریداری و تا زمان فروش به مشتریان در انبار نگهداری می کنند، اما فروشگاه های مارکت پلیس خود مالک کالا نمی باشند و در اصل پل ارتباطی میان تامین کننده و مشتری محسوب می شوند.

مارکت پلیس-Marketplace

فروشگاه های ای کامرس همانند مغازه های حقیقی به دنبال فروش محصولات خود هستند با این تفاوت که مخاطبان و مشتریان جدیدی را در بستر اینترنت پیدا کرده اند، در حالی که مارکت پلیس ها در واقع با حذف واسطه های اضافی تلاش می کنند زمینه را برای خرید با کمترین هزینه و بهترین تجربه فراهم نمایند. منفعت اصلی فروشگاه های مارکت پلیسی طبق اصل اقتصادی اعداد ریز در راستای تراکنش های بیشتر با سود کمتر می باشد این در حالیست که فروشگاه های ای کامرس برای سود بیشتر باید موجودی انبار خود را با قیمت بالاتری نسبت به گذشته به فروش برسانند.

انواع مارکت پلیس

بر اساس گستره مدل کسب و کار، مارکت پلیس ها به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که در زیر به چند نمونه اشاره شده است:

 • مدل عمودی :

  مارکت پلیس هایی که با مدل عمودی کار می کنند از طریق منابع مختلف کالاهایی را به فروش می رسانند که به یک دسته تعلق دارند. برای مثال مارکت پلیس ی را فرض کنید که دوربین های دیجیتال و محصولات مرتبط با آن ها را می فروشد . با توجه به اینکه این محصول نیاز به پشتیبانی و خدمات پس از فروش دارد باید از اصل بودن آن ها اطمینان حاصل کرد . این مارکت پلیس اصالت مجموعه دوربین های دیجیتالی را که در سایت خود از طریق تامین کننده های متفاوت به فروش می رساند را تامین میکند.

 • مدل افقی :

  این نوع مارکت پلیس فقط محصولاتی را که در یک ویژگی خاص مشترک هستند را به فروش میرساند. در واقع شما میتوانید که انواع و اقسام کالا ها را بخرید و دیگر نیازی نیست که به تک تک سایت ها و اپلیکیشن های خرده فروشی مراجعه کنید و میتوانید از چندین خرده فروشی به طور همزمان خرید کنید.

 • مدل جهانی :

  مارکت پلیسی که از مدل جهانی پیروی می کند هر چیزی را به هر کسی می فروشد و مجموعه ی کاملی از اجناس و کالا هاست.

چهلسو-Chehelso

معرفی فروشگاههای اینترنتی مارکت پلیسی ایران

در چند سال اخیر تعداد فروشگاههای اینترنتی که از مدل مارکت پلیسی استفاده می کنند افزایش چشمگیری داشته است که در ادامه به چند نمونه اشاره می کنیم:

 1. فروشگاه اینترنتی چهلسو :

  چهلسو در سال 96 و با هدف ارائه بستری برای بهبود و برطرف کردن ضعف های موجود در فروشگاههای اینترنتی و و ایجاد فضایی برای خرید و فروش کالا کار خود را آغاز نمود. ارائه محصولات در دسته بندی های متنوع از تامین کنندگان مختلف، طراحی و توسعه به منظور بهبود تجربه کاربری جهت تسهیل استفاده اقشار مختلف جامعه و پشتیبانی از زیر ساخت دلیوری پیشرفته به منظور برطرف کردن نارضایتی مشتریان از وضعیت دلیوری کالاهای خریداری شده در فروشگاههای موجود از مزایای فروشگاه آنلاین چهلسو می باشد.

 2. فروشگاه اینترنتی دیجیکالا :

  دیجیکالا که یکی از اولین فروشگاههای اینترنتی ایران می باشد در ابتدا کار خود را با ارائه محتوا در مورد محصولات دیجیتال آغاز نمود. به مرور زمان و با افزایش فرهنگ خرید اینترنتی در کشور دیجیکالا به فروشگاه اینترتی با مدل ای کامرسی تبدیل شد. در چند سال اخیر دیجی کالا به سمت مارکت پلیس شدن پیش رفته تا جایی در سال 97 و با ارائه نسخه جدید سایت از مدل مارکت پلیسی خود به صورت کامل پرده برداری نمود.

 3. فروشگاه اینترنتی بامیلو :

  بامیلو یکی از بزرگترین زیر مجموعه های گروه اینترنت ایران (IIG) می باشد که خدمات دیگری نظیر اسنپ فود، اسنپ، اسنپ تریپ، اسنپ مارکت، هیت و ... را در حوزه حمل و نقل شهری، سفارش آنلاین غذا، خدمات مسافرتی و ... ارائه می دهد. بامیلو از ابتدای فعالیت خود با مدل مارکت پلیسی کار خود را آغاز نموده است.  

مارکت پلیس های مشهور جهان 

به جرات می توان گفت که بزرگترین و موفق ترین نمونه مارکت پلیس در جهان آمازون (Amazon) می باشد. آمازون در سال 1994 توسط جف بزوس و با عنوان کتاب فروشی آنلاین فعالیت خود را آغاز نمود. آمازون با مدل مارکت پلیس جهانی (global marketplace) فعالیت می کند. در نقاط دیگر دنیا نیز مارکت پلیس های دیگری وجود دارند که در سال های اخیر توانسته اند رشد قابل توجهی داشته باشند. از جمله فلیپ کارت (Flipkart) که توسط دو تن از کارمندان سابق آمازون در هند راه اندازی شده است و یا علی اکسپرس (AliExpress) که زیر مجموعه دیگر غول تجارت الکترونیک جهان، یعنی علی بابا (Alibaba) می باشد.

آیا هر فروشگاه مجازی می تواند با رویکرد مارکت پلیس فعالیت کند؟

در دنیای مجازی یکی از سخت ترین تجارت های الکترونیک، فعالیت با رویکرد مارکت پلیس می باشد. این گروه با مشکلات، محدودیت ها و موانع مختلفی سروکار دارند که جز به همراه یک تیم حرفه ای و قوی نمی توان از پس آن برآمد. به طور خلاصه به برخی از چالش های پیش روی مارکت پلیس می پردازیم:

 • رقابت :

  مهم ترین چالش هر نوع کسب و کاری رقابت با دیگر کسب و کارهای مشابه می باشد. مارکت پلیس علاوه بر فروشگاه های سنتی باید با فروشگاه های ای کامرسی که کالا را در انبار های خود نگه می کنند نیز رقابت کنند.

 • تامین کنندگان :

  یکی از مسائل مهمی که مارکت پلیس ها باید به آن توجه کنند، هماهنگی میان تامین کنندگان است. ممکن است مشتری کالایی را خریداری کند اما فروشنده موجودی کافی نداشته باشد. این موضوع فروشگاه های ای کامرس که به تازگی به این عرصه ورود کرده اند را دچار مشکل کرده و باعث خدشه دار شدن اعتبار آنها شده است.

 • زمان تحویل کالا :

  در صورت نبودن تیم هماهنگ و برنامه ریزی دقیق تخصصی گاهی مشتری کالا را خریداری می کند و تامین کننده موجودی کافی را دارد اما مشاهده می کنیم زمان تحویل کالا بسیار فراتر از زمان وعده داده شده است.

 • مدت زمان عودت کالا :

  گاهی اوقات به علت وجود نقص در کالا، آسیب هنگام حمل و نقل و... مشتری تصمیم به بازگرداندن کالا می گیرد. در این هنگام هنوز بسیاری از فروشگاه های ای کامرس نتوانسته اند خدمات خوبی ارائه دهند که این مشکل می تواند گریبان گیر مارکت پلیس ها نیز بشود.