May 20, 2019

نکات کلیدی خرید کولر گازی

تنظیم دمای محل در فصل های مختلف سال یکی از دغدغه های ما بوده و هست. مقابله با سرمای زمستان و گرما طاقت فرسای تابستان در گذشته باعث ایجاد مشکلاتی برای انسان ها بوده است. اما راه حل ها برای فصول سرد بسیار قبل تر از فصول گرم شکل گرفته اند. از روشن کردن آتش و تعبیه شومینه و بخاری در خانه تا فراهم آوردن لباس های مخصوص از راه حل های فصول سرد بوده است. اما برای تحمل گرما ابزارها و ایده های خلاقانه نیاز می باشد. کنترل جریان هوا و انتقال آن برای خنک کردن محل زندگی یکی از این راه حل ها بوده است که به شکل خلاقانه ای در نقاط مختلف از جمله یزد که به شهر بادگیرها معروف می باشد انجام شده است. امروزه کولر جزئی از لوازم ضروری خانه در مناطق گرمسیر به شمار می رود. در این مقاله سعی شده نکات کلیدی خرید کولر گازی را بررسی نماییم.

انواع کولر گازی

قبل از معرفی نکات کلیدی، بهتر است شناختی نسبت به انواع کولر گازی داشته باشیم تا با توجه به شرایط خود بتوانیم بهترین انتخاب را داشته باشیم.

کولر گازی پنجره ای

کولر گازی پنجره ای ساده ترین نوع کولر گازی می باشد. عملکرد کولر گازی پنجره ای شبیه به سایر کولرهای گازی است و با استفاده از سیکل تبریدی مورد استفاده در سایر انواع کولر کار می کند. در کولر های گازی پنجره ای همه اجزای دستگاه از کندانسور تا پنل تنظیمات دستگاه در یک جعبه قرار دارد. در این نوع کولر که به دلیل شکل ظاهری به پنجره ای معروف است کندانسور در قسمت عقب و پنل تنظیمات در قسمت جلو قرار گرفته و معمولا در پنجره اتاق یا کانال مخصوص کولر مورد استفاده قرار می گیرد. از معایب کولر گازی پنجره ای می توان به صدای زیاد و مصرف بیشتر انرژی اشاره کرد.

کولر گازی پنجره ای

کولر گازی پرتابل

کولر گازی پرتابل یا قابل حمل به کولر گازی هایی گفته می شود که دارای یک لوله خرطومی در پشت هستند و گرمای هوا را از طریق این لوله به بیرون انتقال می دهند. کولر گازی پرتابل معمولا برای فضاهای کوچک مورد استفاده قرار میگیرد. اگر به فکر گرمایش و سرمایش اتاقی به اندازه 20 تا 40 متر مربع هستید کولر گازی پرتابل گزینه مناسبی برا شما می باشد.

کولر گازی پرتابل

کولر گازی ایستاده

کولر گازی ایستاده نوعی از کولر گازی های دو تکه می باشد که موتور و قسمت کندانسور دستگاه در فضای بیرونی نصب می شود. این نوع کولر گازی به دلیل توان بالای عملکرد و اندازه آنها معمولا برای فضاهای بزرگ کاربرد دارد و علاوه بر سرمایش می تواند برای گرمایش هوا نیز از آن استفاده نمود.

کولر گازی اسپلیت

کولر گازی اسپیلیت را می توان یکی از پر طرفدارترین مدل های کولر گازی دانست. جدا بودن کمپرسور و دستگاه سرد کن و پنل داخلی علاوه بر کم کردن صدای ایجاد شده باعث افزایش قدرت و کارایی این مدل گردیده است. کولر گازی اسپیلیت نسبت به کولر گازی پنجره ای و پرتابل قدرت بیشتری دارد.

عوامل موثر در تعیین ظرفیت اسپلیت

قدرت کولر گازی

یکی از عوامل مهم در خرید کولر گازی قدرت کولر گازی می باشد که بر اساس اندازه فضای مورد استفاده و همچنین مواردی مانند میزان رفت و آمد افراد به محل مشخص می شود. اگر جایی که کولر گازی مورد استفاده قرار می گیرد مکان پر رفت و آمدی باشد به همان اندازه به کولر گازی پر قدرت تری نیاز می باشد.

محل نصب کولر گازی

محل نصب کولر گازی یکی از نکاتی است که در هنگام خرید باید به آن توجه شود. اگر محل نصب کندانسور در معرض آفتاب باشد انتخاب کولر با قدرت بیشتری نیاز می باشد.

تعداد کولر گازی

انتخاب و خرید کولر گازی نیازمند استفاده از نظرات کارشناسان در این زمینه می باشد. تعداد کولر گازی مورد نیاز بر حسب وسعت و پیچیدگی فضای مورد استفاده متفاوت می باشد. اگر مکانی که می خواهید برای آن کولر گازی تهیه نمایید دارای اتاق های متعدد می باشد احتمالا خرید چند کولر گازی با قدرت کمتر بهتر و به صرفه تر از خرید یک کولر با قدرت می باشد.

مصرف انرژی کولر گازی

میزان مصرف انرژی کولر گازی از عوامل مهم و تاثیر گذاری می باشد که در انتخاب و خرید آن نقش بسزایی دارد. معمولا به دلیل توان مصرفی بالای کولرهای گازی هزینه برق مصرفی آن ها نسبت به سایر لوازم برقی ساختمان بیشتر و چشمگیرتر می باشد پس توجه به برچسب انرژی و میزان توان مصرفی کولر می تواند تا حد زیادی از هزینه های جانبی استفاده از آن کم کند.

برندها و مدل های معروف کولر گازی

برند های شناخته شده ای در زمینه تولید کولر گازی فعال می باشند که از جمله آنها می توان به کولر گازی ال جی (LG) ، سامسونگ (Samsung) ، هیوندای ، کولر گازی ایران رادیاتور ، پاکشوما ، مایدیا ، کولر گازی اجنرال ، تراست ، میتسوبیشی و هایسنس اشاره نمود.

از جمله مدل های معروف کولر گازی نیز می توان به کولر گازی ایران رادیاتور ، کولر گازی اجنرال ، کولر گازی گری و کولر گازی ال جی اینورتر اشاره نمود.

کولر گازی یا کولر آبی

پاسخ به این سوال که از میان کولر گازی یا کولر آبی کدام را خریداری کنیم قدری پیچیده است و نیازمند بررسی شرایط و موارد خاصی نظیر اقلیم ، آلودگی هوا ، مصرف انرژی و موارد دیگر می باشد که در مقاله کولر آبی بخریم یا کولر گازی بیشتر به آن پرداخته شده است.

کولر آبی